CZEREŚNIE

RIVAN

Czereśnia Rivan

Opis: wczesna odmiana szwedzka, wytrzymała na mróz, dość odporna na choroby. Drzewo rośnie silnie tworząc kulistą koronę. W okres owocowania wchodzi wcześnie i owocuje regularnie.

Owoc: średniej wielkości o wadze 4,5 – 5,5 g, sercowaty. Skórka ciemnoczerwona (w pełnej dojrzałości prawie czarna), bardzo odporna na pękanie. Miąższ czerwony, delikatnie kwaskowaty, smaczny, średnio miękki.

Dojrzałość zbiorcza: pierwszy tydzień czerwca (pierwszy tydzień dojrzewania czereśni)

Zapylacze: Vega, Burlat

BURLAT

Czereśnia Burlat 1Opis: uważana za najcenniejszą wczesną odmianę czereśni dzięki swym dużym, słodkim ciemnym owocom oraz odporności na większość chorób czereśni. Odmiana ta pochodzi z Francji. Drzewo rośnie bardzo silnie. W okres owocowania wchodzi średniowcześnie (4-5 lat po posadzeniu), owocuje obficie i regularnie.

Owoc: duży lub bardzo duży o wadze 6-7 g, sercowaty. Skórka purpurowoczerwona (w pełnej dojrzałości bardzo ciemna). Miąższ ciemnoczerwony, soczysty, słodki, aromatyczny, niezmiernie smaczny.

Dojrzałość zbiorcza: koniec czerwca (trzeci tydzień dojrzewania czereśni)

Zapylacze: Vega, Van, Hedelfińska

VEGA

Czereśnia VegaOpis: odmiana deserowa i przetwórcza pochodząca z Kanady, dość dobrze toleruje niskie temperatury. Drzewo rośnie silnie tworząc luźną ale solidną koronę. Wcześnie wchodzi w okres owocowania (już nawet w 2, 3 roku po posadzeniu), owocuje bardzo obficie i corocznie.

Owoc: duży lub bardzo duży o wadze 7,5 – 9 g, sercowaty. Skórka żółta pokryta prawie w całości żywym pomarańczowoczerwonym rumieńcem. Miąższ zwarty, jasnożółty, twardy, chrząstkowy, winny, bardzo smaczny.

Dojrzałość zbiorcza: początek lipca (przełom czwartego i piątego tygodnia dojrzewania czereśni)

Zapylacze: Hedelfińska, Van, Sam, Buttnera Czerwona

SAM

Czereśnia SamOpis: odmiana deserowa i przetwórcza pochodząca z Kanady, wytrzymała na mróz i odpona na choroby. Drzewo rośnie średnio silnie tworząc kształtną, dość luźną koronę. Średniowcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje obficie i corocznie. Odmiana ta szczególnie polecana jest w rejonach Podkarpacia. Zaletą jej jest również mała podatność na pękanie.

Owoc: duży o wadze ok. 7,5 g, szerokosercowaty. Skórka ciemnoczerwona (w pełnej dojrzałości prawie czarna). Miąższ ciemnoczerwony, chrząstkowaty, w smaku z lekką goryczką.

Dojrzałość zbiorcza: połowa lipca (przełom piątego i szóstego tygodnia dojrzewania czereśni)

Zapylacze: Van, Hedelfińska, Büttnera Czerwona, Bing

VAN

Czereśnia VanOpis: odmiana pochodząca z Kanady odporna na mróz, aczkolwiek wrażliwa na choroby bakteryjne oraz podatna na pękanie. Drzewo rośnie średnio silnie tworząc luźną koronę. W okres owocowania wchodzi wcześnie i plonuje corocznie i obficie.

Owoc: duży o wadze 6,5 – 8 g, kulisty, nerkowaty. Skórka karminowoczerwona ( w pełnej dojrzałości czarna), błyszcząca. Miąższ jędrny, czerwony z jaśniejszymi żyłkami, kruchy, twardy, soczysty, bardzo smaczny.

Dojrzałość zbiorcza: połowa lipca (przełom piątego i szóstego tygodnia dojrzewania czereśni)

Zapylacze: Hedelfińska, Kordia, Büttnera Czerwona

ŻÓŁTA DONISSENA

Czereśnia Żółta DonissenaOpis: niemiecka odmiana deserowa, bardzo odporna na mróz i choroby. Jest szczególnie atrakcyjna jako że jasnożółte owoce są mniej atrakcyjne dla ptaków niż te czerwone co zapewnia większy zbiór owoców. Drzewo rośnie średnio silnie tworząc kulistą koronę. Bardzo wcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje obficie i corocznie.

Owoc: średni o wadze 5-6 g, kulistosercowaty. Skórka żółta, błyszcząca. Miąższ twardy, żółtobiały z jasnymi żyłkami, bardzo smaczny.

Dojrzałość zbiorcza: połowa lipca (szósty tydzień dojrzewania czereśni)

Zapylacze: Buttnera Czerwona, Hedelfińska

SUMMIT

Czereśnia SummitOpis: odmiana deserowa i przetwórcza pochodząca z Kanady, dość wytrzymała na mróz i odpona na choroby. Drzewo rośnie średnio silnie tworząc kształtną, dość luźną koronę. Wcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje obficie i corocznie.

Owoc: duży o wadze 9-11 g, szerokosercowaty, wyraźnie spłaszczony. Skórka ciemnoczerwona. Miąższ kremowy, soczysty, chrząstkowy, bardzo smaczny. Owoce nie pękają.

Dojrzałość zbiorcza: połowa lipca (szósty tydzień dojrzewania czereśni)

Zapylacze: Van, Lapins, Bing, Hedelfińska

BÜTTNERA CZERWONA

Czereśnia Buttnera CzerwonaOpis: późna odmiana pochodząca z Niemiec odporna na mróz oraz choroby bakteryjne, aczkolwiek ze względu na swoją podatność na pękanie i gnicie nie nadaje się do uprawy w rejonach o dużych opadach deszczu. Drzewo rośnie bardzo silnie tworząc luźną koronę. W okres owocowania wchodzi wcześnie i plonuje corocznie i obficie.

Owoc: duży o wadze 6 – 8 g, sercowaty, nieregularny. Skórka jasnożółta pokryta prawie w całości ciemnoczerwonym rumieńcem. Miąższ jasnożółty, chrząstkowaty, lekko aromatyczny, słodki,bardzo smaczny.

Dojrzałość zbiorcza: połowa lipca (szósty tydzień dojrzewania czereśni)

Zapylacze: Hedelfińska, Van, Vega

SYLVIA

Czereśnia SylviaOpis: późna odmiana pochodząca z Kanady. Jest ona bardzo interesująca ze względu na słaby i powolny wzrost, jest to pierwsza naturalnie karłowa odmiana, która podbija polskie sady. Drzewo to, jako jedno z nielicznych odmian czereśni, rośnie słabo tworząc małą zwartą koronę „compact” dlatego idealnie nadaje się do małych ogródków oraz do sadów intensywnych w gęstej rozstawie. W okres owocowania wchodzi wcześnie i plonuje corocznie i obficie. Ponadto, owoce tej odmiany są mało podatne na pękanie oraz są niezmiernie smaczne.

Owoc: duży lub bardzo duży o wadze 8-10 g, sercowaty. Skórka ciemnoczerwona ( w pełnej dojrzałości czarna), błyszcząca. Miąższ jędrny, ciemnoczerwony, zwięzły, twardy, soczysty, bardzo smaczny.

Dojrzałość zbiorcza: połowa lipca (przełom szóstego i siódmego tygodnia dojrzewania czereśni)

Zapylacze: Hedelfińska, Van, Sam

HEDELFIŃSKA

Czereśnia HedelfińskaOpis: bardzo stara, późna odmiana prawdopodobnie pochodząca z Niemiec, gdyż pierwsza o niej wzmianka pochodzi z miejscowości Hedelfingen koło Stuttgartu, stąd też jej nazwa. Drzewo rośnie bardzo silnie tworząc rozłożystą koronę. W okres owocowania wchodzi średnio wcześnie i plonuje corocznie i obficie, jest niezmiernie niezawodna. Jest bardzo cenną odmianą, gdyż stanowi znakomity zapylacz dla innych czereśni.

Owoc: duży lub bardzo dużyo wadze 7 – 8,5 g, lekko wydłużony, nawet jajowaty. Skórka ciemnoczerwona, lśniąca. Miąższ ciemnoczerwony, chrząstkowaty, winno-słodki, soczysty, bardzo smaczny.

Dojrzałość zbiorcza: połowa lipca (przełom szóstego i siódmego tygodnia dojrzewania czereśni)

Zapylacze: Büttnera Czerwona, Summit, Sam

KORDIA

Czereśnia KordiaOpis: odmiana pochodząca z Czech wyróżniająca się wyątkowo dorodnymi owocami oraz małą podatnością na pękanie. Jest to jedna z najbardziej wartościowych późnych odmian czereśni. Drzewo rośnie początkowo silnie tworząc koronę szerokostożkową. Owocuje w 3,4 roku po posadzeniu regularnie i obficie.

Owoc: duży lub bardzo duży o wadze 8-10 g, sercowaty, wydłużony. Skórka karminoczerwona. Miąższ jasnoczerwony, zwarty, chrząstkowaty, aromatyczny, bardzo smaczny.

Dojrzałość zbiorcza: druga połowa lipca (siódmy tydzień dojrzewania czereśni)

Zapylacze: Van, Sam, Hedelfińska

REGINA

Czereśnia Regina

Opis: odmiana pochodząca z Niemiec, która zdobyła miano Królowej Czereśni. Drzewo rośnie średnio silnie tworząc kształtną koronę. W okres owocowania wchodzi wcześnie i plonuje corocznie.

Owoc: duży lub bardzo duży o wadze 9-10 g. Skórka ciemnoczerwona, błyszcząca. Miąższ jasnoczerwony, aromatyczny, chrząstkowaty, słodki, bardzo smaczny. Owoc mało podatny na pękanie. Dobrze znosi transport.

Dojrzałość zbiorcza: druga połowa lipca (siódmy tydzień dojrzewania czereśni)

Zapylacze: Sam, Hedelfińska, Sylvia, Kordia