STARE ODMIANY WIŚNI

WIŚNIE:

SZKLANKA

Wiśnia SzklankaOpis: wczesna odmiana wiśni wytrzymała na mróz i choroby, która, ze względu na bardzo smaczne owoce, świetnie nadaje się do bezpośredniej konsumpcji. Jest to wybitnie deserowa odmiana o bezbarwnym soku, dlatego nie nadaje się do użycia w przetworach. Drzewo rośnie średnio silnie lub słabo. W okres owocowania wchodzi wcześnie i plonuje regularnie i obficie.

Owoc: średniej wielkości o wadze ok. 4,5 g. Skórka jasnoczerwona z lekkim żółtym przebarwieniem. Miąższ jasny, soczysty, słodki, bardzo smaczny.

Dojrzałość zbiorcza: lipiec

Zapylacze: odmiana samopylna

GRONIASTA Z UJFEHERTOI

Wiśnia Groniasta z UjfehertoiOpis: stara średniowczesna węgierska odmiana wiśni bardzo polecana ze względu na smaczne owoce i dużą ich przydatność na mrożonki i przetwory. Drzewo rośnie początkowo silnie tworząc jajowatą koronę. Jest to odmiana wytrzymała na mróz i dość odporna na choroby grzybowe. W okres owocowania wchodzi wcześnie (w 2, 3 roku po posadzeniu) i plonuje regularnie i obficie.

Owoc: duży lub bardzo duży o wadze 6-7 g , wydłużony. Skórka ciemnoczerwona. Miąższ ciemnoczerwony, soczysty, delikatnie aromatyczny, silnie barwiący, smaczny.

Dojrzałość zbiorcza: połowa lipca

Zapylacze: odmiana częściowo samopylna aczkolwiek warto posadzić w towarzystwie Łutówki, Nefrisa lub Kellerisa

NEFRIS

Wiśnia NefrisOpis: średniowczesna odmiana wiśni pochodząca z Polski szczególnie przydatna na wszelakiego rodzaju przetwory. Jest to odmiana wytrzymała na mróz aczkolwiek podatna na choroby bakteryjne. Drzewo rośnie średnio silnie lub słabo tworząc dość gęstą koronę. W okres owocowania wchodzi wcześnie i plonuje obficie.

Owoc: średniej wielkości o wadze 5 – 6 g. Skórka ciemnowiśniowa. Miąższ delikatny, soczysty o soku ciemnorubinowym, dosyć kwaśny.

Dojrzałość zbiorcza: połowa lipca

Zapylacze: odmiana samopylna

ŁUTÓWKA

Wiśnia ŁutówkaOpis: późna, stara odmiana nieznanego pochodzenia od wielu lat uprawiana w Polsce. Jest to najpopularniejsza odmiana wiśni uprawiana głównie w sadach towarowych ze względu na małą odporność na choroby. Wytrzymała na mróz. Drzewo rośnie średnio silnie tworząc luźną, kulistą koronę. W okres owocowania wchodzi wcześnie i plonuje regularnie i obficie.

Owoc: duży o wadze 5 – 7 g, kulisty. Skórka ciemnoczerwona. Miąższ ciemnowiśniowy, soczysty, kwaśny, ostry w smaku. Owoce Łutówki wydzielają bardzo dużo soku więc świetnie nadają się na przetwory.

Dojrzałość zbiorcza: koniec lipca

Zapylacze: odmiana samopylna

WIĘCEJ DOSTĘPNYCH ODMIAN WIŚNI KLIKNIJ TUTAJ