WIŚNIE

SABINA

Wiśnia SabinaOpis: wczesna odmiana pochodząca z Polski wytrzymała na mróz. Nadaje się zarówno na przeroby (kompoty, soki, wina), jak również do spożycia jako owoc deserowy. Drzewo rośnie silnie tworząc dużą, kulistą koronę. W okres owocowania wchodzi wcześnie, bo już w drugim roku po posadzeniu i plonuje zwykle regularnie i bardzo obficie.

Owoc: średniej wielkości (4,5 – 5 g), kulisty. Skórka ciemnoczerwona. Miąższ ciemnoczerwony, soczysty, słodko-kwaskowaty, bardzo smaczny.

Dojrzałość zbiorcza: początek lipca

Zapylacze: odmiana samopylna, lecz jeszcze obficiej plonuje w towarzystwie wiśni Northstar.

NORTHSTAR

Wisnia NorthstarOpis: wczesna odmiana pochodząca z USA odporna na mróz i choroby. Nadaje się zarówno na przeroby (kompoty, soki, wina), jak również do spożycia jako owoc deserowy.Jest typem wiśni „sokówki”, gdyż ma ciemnoczerwony sok, który nadaje przetworom intensywny kolor. Drzewo rośnie słabo tworząc początkowo jajowatą koronę, która w starszym wieku przybiera kształt kulisty. W okres owocowania wchodzi wcześnie i plonuje zwykle regularnie i bardzo obficie.

Owoc: średniej wielkości lub mały o wadze 3,5 – 4,5 g, kulisty. Skórka ciemnoczerwona z mahoniowym odcieniem, błyszcząca. Miąższ ciemnoczerwony, soczysty, słodko-kwaskowaty, delikatny, silnie barwiący, smaczny.

Dojrzałość zbiorcza: początek lipca

Zapylacze: odmiana samopylna

SZKLANKA

Wiśnia SzklankaOpis: wczesna odmiana wiśni wytrzymała na mróz i choroby, która, ze względu na bardzo smaczne owoce, świetnie nadaje się do bezpośredniej konsumpcji. Jest to wybitnie deserowa odmiana o bezbarwnym soku, dlatego nie nadaje się do użycia w przetworach. Drzewo rośnie średnio silnie lub słabo. W okres owocowania wchodzi wcześnie i plonuje regularnie i obficie.

Owoc: średniej wielkości o wadze ok. 4,5 g. Skórka jasnoczerwona z lekkim żółtym przebarwieniem. Miąższ jasny, soczysty, słodki, bardzo smaczny.

Dojrzałość zbiorcza: lipiec

Zapylacze: odmiana samopylna

KELLERIS 16

Wiśnia Kelleris 16Opis: średniowczesna duńska odmiana wiśni dość wytrzymała na mróz, która świetnie nadaje się zarówno na przetwory jak i do bezpośredniej konsumpcji. Drzewo rośnie średnio silnie lub słabo tworząc dość gęstą koronę. W okres owocowania wchodzi wcześnie (w 2, 3 roku po posadzeniu) i plonuje regularnie i obficie.

Owoc: średniej wielkości lub duży o wadze 5 – 5,5 g, wydłużony. Skórka ciemnoczerwona. Miąższ ciemnoczerwony, soczysty, delikatnie aromatyczny, silnie barwiący, bardzo smaczny.

Dojrzałość zbiorcza: połowa lipca

Zapylacze: odmiana samopylna

WANDA

Wiśnia WandaOpis: średniowczesna odmiana pochodząca z Polski odporna na mróz. Jest to odmiana typowo przemysłowa, świetnie nadająca się do zbioru mechanicznego ze względu na wysoką plenność oraz bardzo łatwo oddzielanie się owocu od szypułki. Drzewo rośnie silnie tworząc rozłożystą koronę. W okres owocowania wchodzi wcześnie i plonuje regularnie i bardzo obficie.

Owoc: średniej wielkości lub mały o wadze 4 g , kulisty. Skórka ciemnoczerwona. Miąższ ciemnoczerwony, soczysty, kwaskowaty, silnie barwiący, smaczny. Owoce tej odmiany idealnie nadają się na przetwory.

Dojrzałość zbiorcza: połowa lipca

Zapylacze: odmiana samopylna

GRONIASTA Z UJFEHERTOI

Wiśnia Groniasta z UjfehertoiOpis: stara średniowczesna węgierska odmiana wiśni bardzo polecana ze względu na smaczne owoce i dużą ich przydatność na mrożonki i przetwory. Drzewo rośnie początkowo silnie tworząc jajowatą koronę. Jest to odmiana wytrzymała na mróz i dość odporna na choroby grzybowe. W okres owocowania wchodzi wcześnie (w 2, 3 roku po posadzeniu) i plonuje regularnie i obficie.

Owoc: duży lub bardzo duży o wadze 6-7 g , wydłużony. Skórka ciemnoczerwona. Miąższ ciemnoczerwony, soczysty, delikatnie aromatyczny, silnie barwiący, smaczny.

Dojrzałość zbiorcza: połowa lipca

Zapylacze: odmiana częściowo samopylna aczkolwiek warto posadzić w towarzystwie Łutówki, Nefrisa lub Kellerisa

NEFRIS

Wiśnia NefrisOpis: średniowczesna odmiana wiśni pochodząca z Polski szczególnie przydatna na wszelakiego rodzaju przetwory. Jest to odmiana wytrzymała na mróz aczkolwiek podatna na choroby bakteryjne. Drzewo rośnie średnio silnie lub słabo tworząc dość gęstą koronę. W okres owocowania wchodzi wcześnie i plonuje obficie.

Owoc: średniej wielkości o wadze 5 – 6 g. Skórka ciemnowiśniowa. Miąższ delikatny, soczysty o soku ciemnorubinowym, dosyć kwaśny.

Dojrzałość zbiorcza: połowa lipca

Zapylacze: odmiana samopylna

PANDY 103

Wiśnia Pandy 103Opis: średniowczesna odmiana wiśni pochodząca z Węgier, która świetnie nadaje się zarówno na przetwory (np. mrożonki) jak i do bezpośredniej konsumpcji. Jest to jedna z najsmaczniejszych odmian wiśni. Jest ona wytrzymała na mróz i odporna na choroby grzybowe przez co świetnie nadaje się do uprawy amatorskiej. Drzewo rośnie silnie tworząc jajowatą, luźną koronę. W okres owocowania wchodzi wcześnie i plonuje regularnie i obficie.

Owoc: duży lub bardzo duży o wadze 6 – 7 g, nerkowaty. Skórka ciemnoczerwona typowo wiśniowa. Miąższ niezbyt kwaśny, raczej słodki, sok jasnoczerwony, niebarwiący.

Dojrzałość zbiorcza: połowa lipca

Zapylacze: Northstar, Nefris

ŁUTÓWKA

Wiśnia ŁutówkaOpis: późna, stara odmiana nieznanego pochodzenia od wielu lat uprawiana w Polsce. Jest to najpopularniejsza odmiana wiśni uprawiana głównie w sadach towarowych ze względu na małą odporność na choroby. Wytrzymała na mróz. Drzewo rośnie średnio silnie tworząc luźną, kulistą koronę. W okres owocowania wchodzi wcześnie i plonuje regularnie i obficie.

Owoc: duży o wadze 5 – 7 g, kulisty. Skórka ciemnoczerwona. Miąższ ciemnowiśniowy, soczysty, kwaśny, ostry w smaku. Owoce Łutówki wydzielają bardzo dużo soku więc świetnie nadają się na przetwory.

Dojrzałość zbiorcza: koniec lipca

Zapylacze: odmiana samopylna